Vérszegénység leukémia, Leukémia, fehérvérűség - Budai Egészségközpont
Diagnosztizálás[ szerkesztés ] A leukémiára néha egy rutinvérteszt során derül fény.

Amennyiben a betegnek leukémiára utaló értékei vannak, az orvos megpróbálja kideríteni, mi okozza ezeket. A következő tesztek állnak a rendelkezésére: Fizikális vizsgálat: az orvos megduzzadt vérszegénység leukémia keres, valamint megnézi, hogy a lép vagy a máj megnagyobbodott-e.

Vérvizsgálatok: a laborban teljes vérképet készítenek, megnézik a fehérvérsejtek, a vörösvértestek és a vérlemezkék számát. A leukémia nagyon magas fehérvérsejtszámot okoz.
A leukémia a csontvelőben lévő éretlen és érettebb vérképző sejtek szabályozás alól kiszabadult, féktelen szaporodásának eredménye. A felszaporodott sejtek amellett, hogy kitöltik a csontvelőt, többnyire a vérpályába is belépnek és a keringő vérben is tömegesen megjelennek. A 15 éven aluli gyermekekben pedig a leukémiák képezik a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos megbetegedést, s az összes gyermekkori rákos megbetegedés több mint egyharmadát teszik ki.
Ezen kívül leukémiára utalhat még a vérlemezkék és a hemoglobin alacsony szintje. Biopszia: Biopszia során egy kis szövetdarabot távolítanak el.

A biopszia az egyetlen biztos módszer annak megállapítására, hogy vannak-e leukémiás sejtek a csontvelőben. A mintavétel előtt helyi érzéstelenítést alkalmaznak. Az eljárás során egy kevés csontvelőt távolítanak el a medencecsontból csípőlapát vagy a szternumból.

Ezután a szövetmintát mikroszkóp alatt vizsgálják, leukémiás sejtek után kutatva. Kétféle módszerrel nyerhetik ki a csontvelőt: Csontvelő aspiráció: egy vagy több mintát vesznek a csontvelőből egy vastag, belül üreges tű segítségével.
Legfrissebb anyagaink:
Csontvelő biopszia: ezen eljárás során a csontvelő mintával csontszövet mintát is nyernek egy még vastagabb tűt használva. Egyéb tesztek: Citogenetikai teszt: ennek során a vérből, csontvelőből, és nyirokcsomóból származó szövetmintákban abnormális kromoszómák után kutatnak, amikből egyes leukémia típusokra lehet következtetni ilyen pl.
Gerinccsapolás vagy lumbálpunkció: az orvos egy hosszú, vékony tűvel az ágyéki csigolyák rendszerint a 3-as és 4-es között szúr be.
Az érzéstelenítő oldat befecskendezése után, néhány milliliternyi mintát vesz a gerincvelői folyadékból. A mintában leukémiás sejteket és más problémára utaló jeleket keresnek.
- Leukémia (fehérvérűség) | kor-auto.hu
- Leukémia tünetei, vizsgálata és kezelése - Trombózis- és Hematológiai Központ
Mellkas röntgen és egyéb képalkotó eljárások CT, MR, ultrahang : megdagadt nyirokcsomókat és már betegségre utaló jeleket keresnek a felvételen. Okok[ szerkesztés ] Az okok között említhetjük onkogének és tumorszupresszor gének mutációit, amik besugárzás, kemikáliák vagy vírusok például HTVL-1illetve a HIV miatt következhetnek be.

Terápia[ szerkesztés ] A kezelés során a fő cél a kóros sejtburjánzás megakadályozása. Ez a következőképpen érhető el: A kemoterápia vagy citosztatikus kezelés a sejtosztódás gátlását jelenti.
Ezután egy vérvizsgálattal meghatározható a vörösvértestek, fehérvérsejtek, és a vérlemezkék aktuális aránya a vérben. A vérből készített kenet mikroszkópikus vizsgálatával megállapítható a leukémia típusa, azonban pontos diagnózist felállítani csak a csontvelő vizsgálatával lehet. A leukémia terápiája Ötféle terápiás formát alkalmaznak a leukémia kezelésébenés a kezelés módját több tényező figyelembevételével határozzák meg a kezelőorvosok. Ilyen a leukémia típusa, a beteg életkora, általános állapota, betegség kiterjedése és a leukémiás sejtek sajátosságai.
Különböző citosztatikum kombinációkat alkalmaznak. A gyógyszereket szájon át, intravénásan, illetve lumbálisan alkalmazzák.
- Betegségleírás A vérszegénység oka nemcsak vashiány!
- Trichocephalotikus peték a székletben
- Leukémia – Wikipédia
A sugárkezelés során koponyabesugárzást végeznek, és ezzel az idegrendszeri érintettséget kezelik vagy előzik meg. Ritkán hasi vagy egyéb nyirokrégió besugárzását is jelentheti.
A leukémia tísai
A csontvelő-átültetéshez donorra van szükség, ami nem mindig áll rendelkezésre. Felmerülhet továbbá a host versus graft betegség, amikor a befogadó szervezet immunrendszere idegenként kezeli a beültetendő csontvelősejteket.
Kor szerint standardizált halálozás főre vérszegénység leukémia ben [3] nincs adat.